Polish Printmaking

03.01.2010

Zmarł Profesor Witold Skulicz

...

Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że w dniu 28 grudnia 2009 odszedł od nas Prof. Witold Skulicz Prezes Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, niezwykły człowiek, wspaniały artysta, pedagog i organizator przedsięwzięć artystycznych o zasięgu światowym rozsławiających Kraków i polską sztukę.

Ostatnie pożegnanie Profesora Witolda Skulicza odbędzie się w czwartek 7 stycznia 2009 roku o godz. 13.00, w kaplicy na Cmentarzu Rakowickim.

Zarząd SMTG
Pracownicy Biura
Członkowie SMTG

"
Był jednym z najwyżej cenionych krakowskich grafików, malarzy, a także wieloletnim profesorem ASP, pomysłodawcą i inicjatorem Triennale Grafiki w Krakowie. W poniedziałek zmarł w Krakowie Witold Skulicz.

Urodził się 12 lutego 1926 roku w Krakowie. W 1950 roku uzyskał absolutorium na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych i przeniósł się na Wydział Grafiki, gdzie w 1954 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem. W krakowskiej ASP pracował od 1968 roku, a od 1980 r. przez dwie kadencje pełnił funkcję dziekana Wydziału Grafiki. Tam po kilku latach otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.

W 1960 roku Witold Skulicz zainicjował powstanie Ogólnopolskiego Triennale Grafiki w Krakowie, którego był pierwszym przewodniczącym. Sześć lat później impreza przekształcona została w Międzynarodowe Triennale Grafiki.

Skulicz był ponadto kuratorem kilkudziesięciu wystaw grafiki polskiej na całym świecie, brał udział w jury selekcji i nagród wielu międzynarodowych imprez. Jego prace prezentowano na 80 zbiorowych wystawach krajowych i międzynarodowych oraz kilkudziesięciu wystawach autorskich, na stałe zasilają też zbiory kilkunastu muzeów w Norwegii, Szwecji, Niemczech oraz najważniejszych ekspozycji w Polsce. Za swoją działalność artystyczną, pedagogiczną i promocję sztuki otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń.
"
Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków
  • 03.01.2010